Повернутися до звичайного режиму
Токар
/Files/images/57.jpg

Історія професії

Професія токаря – стародавня, її аналоги зустрічалися ще до нашої ери. Протягом багатьох століть токар виточував деталі, тримаючи ріжучий інструмент у руках. Не дивно, що згодом така обробка перестала задовольняти попит техніки. Зараз всі процеси – механізовані.

/Files/images/53.jpg

Людський допитливий мозок вже давно здогадувався, що шматок дерева або кістки, який має неправильну форму, можна переробити в потрібну деталь шляхом зрізання чим-небудь непотрібних частин його поверхні. Щоб спростити таку процедуру, на допомогу бралася ще одна людина, яка обертала вісь, де була закріплена заготовка. Такі от нехитрі токарні верстати використовувалися ще в VII столітті до н. е.. Зрозуміло, такої швидкості обертання було недостатньо, щоб обробляти твердіші матеріали.

/Files/images/54.jpg

Тільки в XVI столітті у Франції вперше винайшли водяне колесо, яке дало можливість організувати достатньої сили привід, щоб можна було працювати з металом. Але все ж токарям доводилося працювати в парах або обертати привід ногою.

У м. Зонненберг в музеї іграшки зберігається колекція іграшок виготовлених на токарному верстаті в Греції в V столітті до н.е. Саме Греція вважається країною походження токарної справи.

Протягом багатьох століть токар виточував деталі, тримаючи ріжучий інструмент у руках. Не дивно, що згодом така обробка перестала задовольняти попит техніки. На початку XYIII століття у токарній справі відбулися докорінні перетворення: був створений механічний пристрій для різця — супорт. Важливе значення в історії токарної справи мало вдосконалення приводів

Сучасна токарна справа розвивається у тісному зв'язку з науковотехнічним прогресом. З кожним роком впроваджуються у виробництво високоякісні різці з нових матеріалів і сплавів, удосконалюється їх конструкція і геометрія. Створюються нові автоматичні лінії, верстати з числовим програмним управлінням (ЧПУ).

/Files/images/58.jpg

Характер роботи

Токар повинен знати:

  • основи геометрії, тригонометрії, креслення;
  • матеріалознавство, теорію обробки металів;
  • конструкцію, принципи роботи і налагодження токарних верстатів;
  • методи проведення вимірювань з використанням вимірювальних інструментів;
  • систему допусків, класи точності і жорсткості.

Токар повинен уміти:

  • читати креслення;
  • налаштовувати токарні верстати за заданою технологією обробки виробу;
  • обробляти заготовки на токарному верстаті;
  • користуватися вимірювальними інструментами.

/Files/images/56.jpg

Умови роботи

Робоче місце робітника – це цех чи майстерня, гарно освітлені й укомплектовані необхідними інструментами. Шкідливі фактори виробництва: підвищений рівень шуму, блиск оброблюваного металу, напружена одноманітна поза.

Ринок праці

Заводи, підприємства по виготовленню металоконструкцій і сільськогосподарської техніки, деталей, верстатобудівні організації, автомобілебудування, суднобудування, фірми, що займаються будівельним дизайном та ремонтні майстерні.

Освітня підготовка

Професію можна здобути у професійно-технічному навчальному закладі.

Медичні обмеження

  • порушення координації рухів;
  • виражені порушення зору;
  • деформація пальців рук.

Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей:

  • добре розвинене просторове уявлення;
  • точність і узгодженість рухів;
  • творче технічне мислення;
  • стійка увага.

/Files/images/34545.jpg

Перспективи

Сьогодні професія токаря по металу – одна з провідних на підприємствах машинобудівної та металообробної промисловості. Праця токаря використовується практично в усіх галузях промисловості, сільського господарства, на транспорті, у сфері обслуговування і має велике економічне значення як наскрізна висококваліфікована робітнича професія.

Професія токар затребувана, попит на фахівців зростає.

Споріднені професії

Заточувальник, слюсар-інструментальник, верстат- ник широкого профілю, фрезерувальник.

Кiлькiсть переглядiв: 4871

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.